WhatsApp Image 2022-02-07 at 18.22.37 (3)

Raport z 51 Posiedzenia Sejmu

Przedstawiam Wam #RaportOlka z 51. posiedzenia Sejmu, podczas którego omawialiśmy dwie niecierpiące zwłoki sprawy.

Pierwszą z nich była nowelizacja ustawy o pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom. Nowelizacja była pilnie potrzebna, ponieważ PiS podczas wprowadzania tej ustawy całkowicie zignorował sugestie posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zwracali uwagę na jej liczne luki. 

Jedną z nich było takie sformułowanie przepisów, przez które pomoc obejmowała wyłącznie tych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z terenu tego kraju. Powodowało to, że osoby, które uciekły z Ukrainy przez granicę Słowacką czy Węgierską, a następnie udali się do Polski, nie mogły otrzymać numerów PESEL czy skorzystać z zasiłków i innych programów pomocowych.

Już w trakcie procedowania pierwszej wersji ustawy apelowaliśmy do PiS o wykreślenie słów „bezpośrednio z terytorium Ukrainy”, które stwarzały ten absurd. Uchodźcy nie wybierają sobie przecież granicy, przez którą uciekną przed wojną, a kierują się tam, gdzie mają możliwość. PiS jednak jak zwykle zignorował nasze uwagi, a teraz nagle się obudził i zdecydował się znowelizować ten przepis, tak jak sugerowaliśmy. 

Znamienne, że politycy PiS nazywają opozycję „totalną”, zarzucając nam głosowanie przeciwko wszystkim ich projektom, podczas gdy my wspieramy ich ustawę o obronności czy pomocy Ukraińcom. Jednocześnie kiedy my zgłaszamy słuszne poprawki oni je ignorują, by po kilku dniach dostrzec konieczność ich wprowadzenia, ale już z własnej inicjatywy. Fakt jest taki, że to nie opozycja jest totalna, tylko PiSowska władza, bo ignoruje totalnie wszystkie propozycje opozycji, byleby tylko nie przyznać, że są one użyteczne.

Drugim z ważnych punktów tego posiedzenia była debata nad szeregiem projektów mających załagodzić spór PiSu z UE i choć trochę przywrócić w Polsce praworządność. Najdalej idącym krokiem w tym kierunku miała być zaproponowana przez Prezydenta likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Eksperci i Komisja Europejska od początku zwracali jednak uwagę, że zmiany proponowane przez Prezydenta są tylko pozorne, ponieważ nie przywracają niezależności sądownictwa, a jedynie zmieniają nazwę z Izby Dyscyplinarnej na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Dalej jednak funkcjonować ma upolityczniona neo-KRS, do której PiS chce znów wybrać tych samych sędziów, którzy z najniższych szczebli sądownictwa zostali wyniesieni na najwyższe w nagrodę za poparcie PiSowskiego zamachu na trzecią władzę. 

Projekty zaproponowane przez opozycję, które mogły rozwiązać spór z UE i przywrócić Polsce tak potrzebne dziś środki europejskie zostały oczywiście odrzucone. Pokazuje to, że nad interes naszych obywateli politycy PiS przedkładają własną butę i bezkarność. To smutne, że rządzą nami osoby, które nawet w obliczu tak wielkiej tragedii jaką jest wojna w Ukrainie dalej cenią bardziej własną władzę niż interesy Polaków. Moje wystąpienie na ten temat możecie zobaczyć klikając w ten link – https://fb.watch/c4gTRO9BqR/ 

Następne posiedzenie Sejmu 7 kwietnia. Po jego zakończeniu przedstawię Wam kolejny #RaportOlka

Tags: No tags

Comments are closed.