polowa

Raport Z 47 Posiedzenia Sejmu

Już 8 lutego kolejne posiedzenie Sejmu, tymczasem przedstawiam Wam #RaportOlka z posiedzenia nr 47. które odbyło się w dniach 26 i 27 stycznia oraz 1 lutego.

W ubiegłym tygodniu doszło do bezprecedensowego głosowania, w którym wspierana osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego ustawa została już w pierwszym czytaniu odrzucona przez Sejm. Chodzi oczywiście o #LexKonfident którego nie poparło ponad 70 posłów Zjednoczonej Prawicy!

To bardzo dobrze, bo projekt ten był wysoce szkodliwy i absurdalny. Jego odrzucenie zamyka jednak najprawdopodobniej drogę do wprowadzenia przez PiS jakichkolwiek regulacji mających zwiększyć liczbę zaszczepionych Polaków oraz zmniejszyć liczbę zakażeń, które w ostatnich dniach biją wszelkie rekordy. PiS brak działań w tym zakresie postanowił bowiem zrzucić na opozycję i w tym cała tajemnica odrzucenia przez ZP ustawy #LexKaczynski.

Na tym posiedzeniu przyjęto za to regulacje mające naprawić Polski Ład, który okazał się całkowitym fiaskiem PiS, gdyż tracą na nim prawie wszyscy Polacy. Przyjęto także czasowe obniżenie VAT na żywność i na paliwa do 0%.

To korzystne dla najbiedniejszych rozwiązanie, które spowoduje drobne obniżenie cen podstawowych produktów, co ma pomóc uporać się z drożyzną. PiS jednak zamiast kompleksowo walczyć z inflacją, postanowił walczyć przede wszystkim z upadkiem własnego wizerunku, dlatego nakazał przedsiębiorcom informować swoich klientów o tej czasowej obniżce. Czyli zamiast walki z inflacją, propaganda.

Młodzi Demokraci przygotowali dla przedsiębiorców alternatywne tabliczki, na których oprócz obowiązkowej informacji rządowej widnieją też informację o rosnących kosztach gazu, prądu, danin i podatków. Skoro chcą informować o czynnikach wpływających na ceny, to o wszystkich, a nie tylko tych korzystnych dla PiS. #TabliczkiPrawdy możecie odebrać w Biurze Regionu Platformy Obywatelskiej przy ul. Karmelickiej 32 w Krakowie w godzinach pracy biura lub wydrukować je samodzielnie z Internetu (link w komentarzu).

Na tym posiedzeniu omawialiśmy też projekty dotyczące zmian w następujących ustawach:

  • o transporcie drogowym;
  • kodeksie postępowania cywilnego oraz ustawy o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw rolnych;
  • o odnawialnych źródłach energii;
  • o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych;
  • o rezerwach strategicznych;
  • o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera;
  • o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
  1. posiedzenie odbędzie się we wtorek i środę w tym tygodniu. Po jego zakończeniu oczekujcie na kolejny #RaportOlka.
Tags: No tags

Comments are closed.