komunikacja w Krakowie

Czy komunikacja miejska może być za darmo? – List do Prezydenta

 

Kraków 2.04.2013

Prof. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Pl. Wszystkich Świętych 3-4

prezydent@um.krakow.pl

List do Prezydenta – Komunikacja miejska za darmo – to się opłaca!

Szanowny Panie Prezydencie

Bieżąca zima nie będzie kojarzyła się Krakowianom zbyt dobrze. Nie dość, że aura była wyjątkowo niesprzyjająca, to jeszcze w te zimne i pochmurne dni musieliśmy oddychać nieprzeciętnie zanieczyszczonym powietrzem. Bez względu na to czy powietrze było gorszej jakości niż w poprzednich latach, czy też problem został dopiero teraz nagłośniony, nie poprawiał on nam humorów.

Dodatkowo Krakowianom zostały zafundowane podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Niby niewielkie, niby opłaty za karty miesięczne nie wzrosły, ale jednak podwyżki były. Reforma systemu komunikacji miejskiej okazała się również bardzo bolesną sprawą dla wielu mieszkańców naszego miasta. Niektórym brakuje połączeń, innych nie zadowala ich częstotliwość.

Narzekamy również, iż od jakiegoś czasu brakuje pieniędzy w kasie miasta. Spadły wpływy z podatków, kryzys gospodarczy również nas dotyka. Brakuje pieniędzy, więc trzeba podnieść ceny biletów, brakuje pieniędzy, więc trzeba ograniczyć inwestycje, brakuje pieniędzy, więc nie ma ich na walkę ze smogiem.

Wydawałoby się te trzy aspekty sprawy: smog, ceny biletów i za mało wpływających do kasy miasta podatków nie mają ze sobą wiele wspólnego. Paradoksalnie mogą mieć. I to w bardzo prosty sposób. Proponujemy wzorem Tallina (za którego przykładem podąża lub zamierza podążać coraz więcej gmin w Polsce) wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla osób odprowadzających podatki w Krakowie. Oto plusy tego rozwiązania:

– dla miasta dodatkowe fundusze

– dla mieszkańców komunikacja za darmo

– dla wszystkich mniej spalin w powietrzu

Czy to się kalkuluje? W Krakowie mieszka ok 150 tys. osób które odprowadzają podatki poza Krakowem.  Każda osoba płacąca podatki w Krakowie to około 1500 PLN wpływające rocznie do kasy miasta. Informacje te pochodzą ze strony:

http://www.krakow.pl/start/11225,artykul,krakow___tu_place_podatki.html

Prosta kalkulacja pokazuje, że gdyby wszystkie te osoby płaciły podatek w Krakowie mielibyśmy w budżecie o 225 milionów PLN więcej rocznie. Ile miasto wydaje na komunikację? W 2012 wydaliśmy na ten cel prawie 400 milionów PLN. Z biletów pochodziło wg planu 236 milionów. Resztę pokryliśmy z budżetu (dane pochodzą ze strony ZIKIT). Wynika z tego, że wpływy z podatków od nowych podatników pokryłyby wpływy z biletów!  W dodatku przecież wszyscy przyjezdni, turyści, goście czy studenci dalej płaciliby za bilety, co znaczy, że mielibyśmy nadwyżkę. Pozostaje pytanie czy w celu posiadania darmowej komunikacji mieszkający i pracujących w Krakowie zapłaciliby tu swój podatek? Pytanie to jest chyba retoryczne.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na komunikację trzeba będzie w takim przypadku więcej wydać. Ile więcej? Tego nie wiemy. Czy będzie to 10 % czy 30 % więcej trzeba policzyć, ale prawie na pewno dalej się będzie opłacać. Jak pokazuje nasza prosta kalkulacja na te dodatkowe kursy czy tabor zostaje przecież nadwyżka. Bądźmy odważni – podyskutujmy o tym nawet jeśli okaże się, że modelu idealnego nie da się wprowadzić od razu.

Aleksander Miszalski – Radny Dzielnicy I Stare Miasto

Artur Wolny – Przewodniczący Koła Młodych PO RP

Tomasz Daros – Radny Dzielnicy I Stare Miasto

Tags: No tags

Comments are closed.