IMG_0477pp_res-150x150

Nowoczesne miasto – Kraków

We wtorek, 16 listopada, odbyła się kolejna niekonwencjonalna konferencja prasowa członków inicjatywy “Postaw na Kraków” kandydujących do Rady Miasta Krakowa z list Platformy Obywatelskiej. Kandydaci przyzwyczaili już media do nietypowej formy i miejsc organizowanych przez siebie spotkań z dziennikarzami, aranżowanych w przestrzeni miejskiej, na skrzyżowaniach, placach, rogach ulic. Na szczęście takiej formie spotkań sprzyja wyjątkowo pogodna i ciepła, jak na listopad, aura.
Nie inaczej było tym razem. Na miejsce konferencji wyznaczono skrzyżowanie ulic św. Gertrudy i Dominikańskiej, a konkretnie chodnik pod budynkiem dawnego Kina Wanda. Z tego miejsca dziennikarze mieli okazje śledzić scenę, jak w starym kinie, pościg rzadko spotykanych już samochodów. Czerwony Maluch ze Smokiem Wawelskim na miejscu pasażera i Jakubem Witoszkiem, kandydatem “Postaw na Kraków” do Rady Miasta, przegonił starą białą Warszawę, pamiętającą jeszcze czasy budowy Pałacu Kultury. “Kraków przegania Warszawę” – takie hasło przyświecało temu happeningowi otwierającemu konferencję grupy “Postaw na Kraków” poświęconą pomysłom na unowocześnienie Krakowa.
“To wcale nie jest niemożliwe, żeby Kraków przegonił w wielu sprawach Warszawę” – dowodzili młodzi członkowie grupy, Aleksander Miszalski, Jakub Łowczowski i Artur Wolny. I przekonywali, że Kraków to nie tylko piękna historia, wspaniałe tradycje, ale też nowoczesne technologie i rozwój naukowy. Oraz że trzeba zmienić obecną sytuację, w której młodzi ludzie muszą wyjeżdżać do Warszawy w poszukiwaniu ambitnej i dobrze płatnej pracy na miarę zdobytego w Krakowie wykształcenia. “Chcemy pokazać, że Kraków również może być innowacyjny i konkurencyjny” – mówił Artur Wolny. Kandydaci przedstawili kilka swoich pomysłów na odważne, nietuzinkowe, ułatwiające życie mieszkańcom innowacje w tkance miejskiej. Wśród nich m.in. podziemne torowiska tramwajowe i parkingi typu Bike&Ride, ruchome chodniki i przejścia dla pieszych z czujnikami ruchu, inteligentny monitoring w centrum i na osiedlach, e-urzędy, “elastyczne” drogi ze zmianą kierunku ruchu na głównych trasach w godzinach szczytu, inteligentne ekobudynki wyposażone w baterie słoneczne i pompy ciepła. Członkowie “Postaw na Kraków” mówili także o konieczności wsparcia dla młodych naukowców i przyciągania inwestycji z nowoczesnych branż, a z drugiej strony obiecywali zatroszczyć się o zdrowie mieszkańców poprzez technologiczne usprawnienie działania przychodni i ośrodków zdrowia: elektroniczne rejestracje i e-dostęp do wyników badań przez 24 godz. na dobę.
Tags: No tags

Comments are closed.